Prachový přízrak

 

Životaschopnost: 6
Útočné číslo: 12 (dotyk)
Obranné číslo: 8
Odolnost: 20
Inteligence: 17
Síla mysli: 15
Velikost: B
Zranitelnost: C/2, G2, I/2, J/2, K2 + zvl.
Pohyblivost: 20/magický tvor
Přesvědčení: zákonné zlo
Poklady: Nic
Zkušenost: 810
Průměrné hodnocení: 4.58

Obecné informace

Prachový přízrak se řadí mezi magické tvory, přestože jej mnozí bestiologové a badatelé považují za jednoho z vyšších nemrtvých. Nejpodobnější je totiž spektře. Od všech nemrtvých se však odlišuje tím, že se nedá za žádných okolností vyvolat, ani nepotřebuje ke svému vzniku mrtvolu/kostru. Vzniká vždy samovolně a to v uzavřených a většinou malých prostorách, kde už měsíce nikdo nebyl a neuklízel a pod vrstvou prachu již nelze rozeznat předměty na policích. Většinou to bývají zapomenuté místnosti, komory, sklepy, skladiště či věže. Možnost výskytu prachového přízraku je však zcela náhodná a nikdy nelze předvídat, zda se v zapomenuté komoře přízrak zhmotní po dvou měsících, po dvou staletích či vůbec. Proč se tak děje, nikdo netuší, mnoho mýtů nicméně hovoří o duších kdysi zavražděných, o ochráncích zapomenutých předmětů či dokonce o pátém živlu - prachu. Sféry však prozradí, že nic z toho není pravda a vznik prachových přízraků je opravdu samovolný a zcela náhodný, nedá se tedy ovlivnit jinak než úklidem.

Odborníci se shodli na tom, že všechny aspekty chování i principů prachového přízraku až na samovolný vznik odpovídají nemrtvým. Způsob jeho vzniku považují za pouhou anomálii, proto tolik pochyb o jeho zařazení.

Vzhled

Prachový přízrak sice je téměř průhledný a zbraně jím procházejí, je ale hmotný jako spektra a nemůže tedy procházet zdmi jako pravidlový přízrak. (Stále ale může "létat".) (Pro spektru i přízrak viz PPP - PJ, Bestiář, stránky 141 až 143.) Jeho tělo je plynné a průhledné. V plynu, který tvoří tělo prachového přízraku, se však pohybuje velice mnoho prachových částic, které ho zviditelňují a naznačují tvar obličeje i těla. Prachový přízrak připomíná vznášejícího se humanoida v plášti. Chybí mu však chodidla, lýtko plynule přechází v zašpičatělý pahýl. Ruce jsou přeměněné ve strašidelné pařáty.

Schopnosti

Stejně jako jiní vyšší nemrtví útočí prachový přízrak pouhým dotykem, přičemž při každém úspěšném zásahu vysává ze své oběti jednu úroveň. Navíc přízrak vysává i energii, proto při neúspěšné obraně postavě přibudou dva body únavy.

Dále má prachový přízrak možnost využít svůj nesnesitelný vřískot, což ho stojí jednu akci (jeden útok). Takto vřískat může jednou za tři směny. Tento vřískot má účinný dosah až pět set metrů a všichni, kteří ho slyší, si háží proti pasti [Odl ~ 7 ~ -2 k OČ po dobu tří směn, bolest hlavy/zalehnutí v uších]. Oběti v bezprostřední blízkosti (10 sáhů) ztrácí až -4 od OČ a past je o 1 vyšší. Bytosti s ultrasluchem dostávají dvojnásobný postih. Postihy za více vřískajících přízraků se nesčítají.

Prachový přízrak má také své slabiny. Tou první je typicky nemrtvácká háklivost na sluneční světlo. Za každou směnu pobytu na slunečním světle obdrží prachový přízrak zranění 2K10 životů. Druhou nevýhodou, o které se však málokde (a tím spíš na vesnicích) ví, je téměř smrtelná "alergie" na vodu (případně jiné tekutiny, které mohou prach "spláchnout"). Prachový přízrak ztrácí 1K6 životů za každou minci vody, se kterou přijde do kontaktu.

Poslední speciální vlastností prachového přízraku je jeho růst. Jak plyne čas, prachový přízrak se (pravděpodobně nacucáváním dalšího prachu z okolního vzduchu) neustále zvětšuje a sílí. Růst se však postupem času zpomaluje a není tedy konstantní. Nárůst Žvt i ÚČ, stejně jako nárůst třídy velikosti přehledně zachycuje následující tabulka.


 

Doba uplynulá od vzniku Nárust
Žvt a ÚČ
Třída velikosti Zkušenost
Do 1 týdne + 0 B 810
Týden až měsíc + 1 B 1024
Měsíc až šest měsíců + 2 C 1260
Šest měsíců až rok + 4 C 1800
Rok až pět let + 6 C 2430
Pět až padesát let + 8 D 3150
Padesát až pět set let + 10 D 3960
Pět set let a víc + 12 E 6480

Jak můžete vidět v tabulce, zhruba po pěti stech letech se růst přízraku zastaví. Po dalších asi pěti stech letech se přízrak rozpadne, jak jinak než v prach.

Chování

Právě to, že se může zhmotnit v podstatě kdekoliv a kdykoliv, z přízraku dělá jednoho z nejobávanějších "nemrtvých", především pak na venkově. Pokud totiž sedlák vlastní nepoužívanou stodolu, ve které se prachový přízrak zjeví, začíná být v ohrožení celá ves. Prachový přízrak se ihned po svém zjevení pokusí dostat z prostoru, ve kterém vznikl, aby si našel větší útočiště, ve kterém by mohl utěšeně růst a po nocích lovit své oběti. Pokud jsou přístupové cesty zavřené, začne na sebe upozorňovat mlácením do věcí a vřískotem, aby přilákal lidi, kteří otevřou a třeba se ho pokusí zneškodnit. Pokud se z prostoru svého vzniku nedostane, nezbude mu než růst v něm, dokud může, přičemž bude čekat na prvního neopatrného návštěvníka. Většinou se však přízrakům podaří uniknout, pak se usídlí v nejbližší zřícenině či jeskyni a zřídí si zde svoje "doupě". (Ve skutečnosti se nejedná o doupě, pouze o prostory, ve kterých prachový přízrak pobývá.)

Prachové přízraky jsou velice inteligentní, ale bohužel svůj intelekt využívají pouze k tomu, aby vyzrály na své oběti. Po nocích totiž své doupě opouští a vyráží na lov. Zabíjí čistě pro radost a pokud k tomu mají prostředky, volí daleko brutálnější a krutější způsoby zabíjení, než je obyčejný souboj. (Například mají-li k dispozici nemrtvé otroky, využívají je k mučení svých obětí.) Většinou s živými nekomunikují, i když dokáží mluvit, s jinými prachovými přízraky však komunikují často - vyměňují si zkušenosti, poznatky a rady. Dokonce jsou známy případy, ve kterých se dva přízraky spojily, aby měly v bojích s nepřítelem výhodu. A ačkoliv není prachový přízrak nemrtvý, s nekromanty se často sdružuje a dokonce, pokud je třeba dostatečně starý a silný, může přízrak kontrolovat svou vlastní nemrtvou gardu.

Zvláštní je, že prachový přízrak, ač inteligentní a vypočítavý, je silným aquafobikem a pyrofobikem, tzn. má panický strach z vody a ohně a ani k jednomu se nepřiblíží na vzdálenost pěti sáhů. V některých případech se u prachového přízraku vyskytuje také agorafobie, čili strach z otevřených prostranství.

Dodatky

Prachový přízrak může být velice nebezpečný, stejně jako neškodný. Mnohaleté prachové přízraky, pokud se spojí v silnější útvary, jsou ohromnou silou, na druhou stranu, jakmile jejich nepřátelé (potažmo hráči) již vědí o jejich slabinách a do boje s nimi táhnou s kýblem vody, je prachový přízrak odsouzen buď k ústupu, nebo k prohře.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode